Chyba nie ma osoby, która choć raz nie widziała w filmie kryminalnym identyfikacji przestępców metodą porównania linii papilarnych, które są niepowtarzalne, nieusuwalne i niezmienne. Nie inaczej jest z pierwiastkami chemicznymi, które również pozostawiają po sobie swego rodzaju ślady daktyloskopijne. Odpowiednikiem znanego duetu: proszek (np. argentorat czy grafit) i pędzelek, czyli narzędzi do ujawniania śladów linii papilarnych dla najprostszych substancji chemicznych jest analizator elementarny sprzężony z izotopowym spektrometrem mas (EA-IRMS), który umożliwia analizę stosunków nuklidów posiadających tę samą liczbę protonów, ale różną liczbę neutronów w jądrze atomowym.

Analizator EA-IRMS, dzięki możliwości badania sygnatury izotopowej całkowitej zawartości pierwiastka w badanym materiale, jest potężnym narzędziem do interpretacji diety, migracji i mobilności populacji w badaniach archeologicznych i ekologicznych. Próbki do analizy przygotowuje się zwykle z kolagenu pochodzącego z kości lub zębiny.

Wyzwanie związane z wieloizotopową sekwencyjną analizą (wartości δ15N, δ13C i δ34S) takich próbek wynika z niezwykle niskiej zawartości siarki (zazwyczaj <0,3% wagowego). W konsekwencji wartości dla siarki są wyznaczane oddzielnie, co zwiększa koszty i czasochłonność analizy.

Podczas webinaru będzie możliwość wysłuchania, w jaki sposób zoptymalizowano system do analizy siarki Thermo Scientific™ EA IsoLink™, aby umożliwić precyzyjną i dokładną analizę NCS.

Czego można się nauczyć?

Kto powinien dołączyć?

Masz już zaplanowane spotkanie w trakcie trwania webinaru?  Zarejestruj się, aby otrzymać link do nagrania, które możesz obejrzeć w dogodnym dla siebie czasie!

Prelegentka: Dr. Meike Fischer
Specjalistka ds. Produktów, EA-IRMS, Thermo Fisher Scientific

Dodatkowe informacje:

Broszury i noty aplikacyjne dla EA IsoLink™ IRMS: Przystawki IRMS – Anchem

Aparaty IRMS: IRMS – Anchem

Strona producenta: EA IsoLink™ IRMS System (thermofisher.com)

Literatura naukowa: Sequential measurement of δ15N, δ13C and δ34S values in archaeological bone collagen at the Scottish Universities Environmental Research Centre (SUERC): A new analytical frontier – Sayle – 2019 – Rapid Communications in Mass Spectrometry – Wiley Online Library

Data: środa, 28 sierpnia 2024

Godzina: 16:00 (CEST)